Počet návštev
Práve tu je 33 návštevníkov a žiadni členovia on-line
|
Aktuality
Vo štvrtok 8. marca 2018 sa konal ďalší diel vedeckej roadshow SAV po stredných školách. Tento raz to boli školy na východnom Slovensku, v Košiciach, Prešove a Vranove nad Topľou. Jednou z aktívnych účastníčok prednášok a besied so študentami bola aj naša doktrorandka RNDr. Mária Bačová. Na navštívených školách viedla hodinu biológie, v ktorej sa snažila presvedčiť študentov o tom, že veda je zaujímavá a hlavne, že zaujímavá veda sa dá robiť aj doma na Slovensku. V prvej časti hodiny predstavila ústav, nosné témy výskumu na ústave a, samozrejme, svoj projekt a jeho význam. V druhej časti hodiny porozprávala svoj osobný príbeh a vzťah k vedeckej práci a hlavne odpovedala na otázky študentov. Hodiny Majky Bačovej mali veľký úspech, študenti, a nielen oni, boli príjemne prekvapení tým, aký môže byť výskum v biológii zaujímavý a užitočný.
Odber krvi, jeseň 2017
Od posledného, jarného, odberu krvi na SAV 2017 prešiel polrok, a to je čas na už tradičný jesenný odber krvi. Odber sa konal 21. novembra 2017. Bolo to veľmi príjemné dopoludnie, prišlo 16 darcov, z toho 1 prvodarkyňa. Prihlásených bolo viac kolegov, no niektorým to nakoniec prekazili pracovné povinnost a zdravotné problémy. Z o 16 darcov uspeli 12, v štyroch prípadoch sa krv tento raz nepodarilo odbrať, no pre nás sú darcovia všetci, bolo nás 16! Ďakujeme pekne, aj v mene Transfúznej služby, všetkým, ktorí prejavili záujem darovať krv, tým ktorí krv darovať mohli, aj tým, ktorým to tento raz nevyšlo. Ďakujeme za ochotu pomôcť. A tešíme sa na ďalší odber, na jar 2018.
Súťaž mladých neurovedcov 2017
V Košiciach sa v piatok 3. februára 2017 konal prvý ročník Súťaže mladých neurovedcov venovaný pamiatke prof. MUDr. Jozefa Maršalu, DrSc., ktorú organizoval Neurobiologický ústav SAV.
Profesor MUDr. Jozef Maršala, DrSc. bol jedným zo zakladateľov a pilierov neurovedného výskumu na Slovensku. Založil a bol prvým a dlhoročným riaditeľom Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach. V roku 2005 založil Slovenskú spoločnosť pre neurovedy (SSN) pri SAV, ktorá sa pod jeho vedením integrovala do dvoch medzinárodných spoločností (FENS a IBRO). Je autorom viac ako 230 pôvodných vedeckých publikácií, napísal sedem kníh a monografií, ktoré mali zásadný význam pre slovenské neurovedy. Prof. Maršala bol taktiež obľúbený a uznávaný vysokoškolský pedagóg. Za svoju prácu získal viaceré významné ocenenia. Súťaž sa niesla v duchu jeho pracovného kréda: Zostať verný k vedeckej pravde. Link na podrobnejší životopis je na konci článku.
Hlavnou myšlienkou súťaže bolo umožniť mladým slovenským a českým neurovedcom získať skúsenosti s prezentáciou svojich výsledkov a vytvoriť im priestor pre osobné stretnutia, ktoré môžu vyústiť do potenciálnych spoluprác. Svoje súťažné práce prihlásilo spolu jedenásť súťažiacich, a to nielen z Košíc, ale aj z Martina, Bratislavy a českého Liběchova. Práce hodnotila komisia zložená zo skúsených vedeckých pracovníkov. Viedla ju svojím neopakovateľným spôsobom predsedníčka komisie a členka Predsedníctva SAV prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc. z BMC SAV v Bratislave. Členmi komisie boli prof. MVDr. Viera Cigánková, PhD. z UVLaF v Košiciach, doc. RNDr. Zuzana Daxnerová CSc. z PF UPJŠ v Košiciach, RNDr. Nadežda Lukáčová, DrSc. z NbÚ SAV v Košiciach a prof. RNDr. Ján Lehotský, DrSc. z Jesseniovej LF UK v Martine. Hodnotiaca komisia mala nielen otázky k odbornej stránke prezentovaných prác, ale mladých vedcov v dobrom upozorňovala na ich prípadné „prehrešky“ a usmerňovala ich v ďalšej vedeckej práci. Aj to je benefit takéhoto typu súťaže. Súťažné príspevky boli uverejnené v editovanom zborníku prác.
Úroveň súťažných prác bola výborná, celý súťažný deň "zbehol" pri zaujímavých prezentáciách veľmi rýchlo. O to ťažšiu úlohu mala hodnotiaca komisia pri rozhodovaní, ktoré práce sú najlepšie. Keďže mladí vedeckí pracovníci boli z rôznych kategórií, začínajúci doktorandi, doktorandi pred obhajobou a aj postdoktorandi, členovia komisie sa rozhodli vybrať z každej kategórie po jednej práci a oceniť ju rovným dielom. Ocenenia z prvého ročníka súťaže si odniesli Mgr. Kristína Lukáčová, PhD. z Centra biovied SAV v Bratislave, RNDr. Zuzana Gombalová z PF UPJŠ v Košiciach a Mgr. Petra Arnoulová z NbÚ SAV v Košiciach. Ocenení získali finančnú odmenu a travel grant na 8. Medzinárodné sympózium o experimentálnej a klinickej neurobiológii, ktoré sa bude konať v júni v Košiciach (http://www.neurobiology.sk).
Súťaž skončila spoločným neformálnym posedením súťažiacich, hodnotiacej komisie a organizátorov. Nálada bola výborná, bez ohľadu na to, že výhru nezískali všetci. Súťažiaci ocenili možnosť stretnúť sa a už sa pýtali na ďalšie ročníky súťaže. A čo môže byť lepšie pre organizátorov, ako požiadavka účastníkov pokračovať ďalej. Odkaz prof. Maršalu si takýto záujem určite zaslúži.
Okienko do práce NbÚ BMC SAV

Práca v operačnej miestnosti – prof. Šulla, Dr. Račeková, Dr. Martončíková |

Laboratórium proteomiky, veľký univerzálny skener – Dr. Burda, Dr. Danielisová, D. Jurušová |

Práca v miestnosti fluorescenčných mikroskopov – Dr. Račeková, Dr. Saganová, Dr. Martončíková |

Laboratórium molekulárnej biológie, PCR, real time PCR – Dr. Pavel |

Práca s hmotnostným spektrometrom MALDI TOF-TOF – Dr. Némethová |

Chovný zverinec pre malé laboratórne zvieratá – D. Štefanisková |

Systém pre „in vivo“ zobrazovanie – Dr. Čížková |

Nano HPLC, príprava vzoriek pre hmotnostný spektrometer – Dr. Némethová |

Laboratórium behaviorálnych testov, test motoriky na Catwalk – Dr. Blaško |

Kontrola životaschopnosti bunkovej kultúry – Dr. Vanický |

Práca v laboratóriu bunkových kultúr – Dr. Čížková, Dr. Slovinská, M. Špontáková |

Práca v histologickom laboratóriu, naťahovanie rezov na sklíčka – J. Kalinčáková, I. Vrábelová |

Práca s laserovým mikrodisektorom – Dr. Lukáčová, Dr. Pavel |

Vedecká spolupráca, spoločný predklinický experiment s UVLF na miniprasatách |

Zostava pre membránovú elektrofyziológiu (patch clamp) – Dr. Gálik |
Oslava 50. výročia ÚEB SAV
Neurobiologcký ústav SAV a Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV mali spoločného predchodcu, Ústav experimentálnej biológie (ÚEB) SAV, ktorý bol založený v roku 1964.
ÚEB SAV vznikol v apríli roku 1964 z iniciatívy zanietencov rozvoja slovenskej vedy. Do roku 1969 ho viedol prof. MUDr. Pavel Mäsiar, DrSc. Ústav mal pôvodne tri oddelenia – oddelenie biochémie sídliace na katedre biochémie LF UPJŠ vedenej prof. Mäsiarom, oddelenie fyziológie hospodárskych zvierat vedené prof. MVDr. Kolomana Boďu, DrSc., so sídlom na veterinárnej fakulte VŠP a oddelenie rádiobiológie, ktoré viedol prof. Milan Praslička z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Po krátkej spoločnej koexistencii sa odčlenilo oddelenie rádiobiológie ale zvyšné dve oddelenia pokračovali v kooperácii až do roku 1969. Počas 5 ročného spoločného pôsobenia obe oddelenia dosahovali dobré pracovná výsledky, vychovali schopných a perspektívnych mladých vedeckých pracovníkov a položili základy materiálového a metodického vybavenia. V roku 1966 navštívil ústav aj nositeľ Nobelovej ceny za chémiu (1958) za objav sekvencie bielkovín špeciálne inzulínu Frederick Sanger, ktorý v roku 1980 dostal druhú NC za objav bázovej sekvencie nukleových kyselín. Ukázalo sa však, že vedeckovýskumné smerovanie oddelení ústavu je natoľko odlišné, že viac než spoločné napredovanie by prospela ich ďalšiemu rozvoju samostatnosť a nezávislosť. Po vzájomnej dohode a odobrení Predsedníctvom SAV došlo k ich rozchodu a vzniku dvoch samostatných ústavov. Z pôvodného Ústavu experimentálnej biológie sa vyčlenilo oddelenie fyziológie hospodárskych zvierat z ktorého vznikol v roku 1969 samostatný Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV. Riaditeľom ÚFHZ SAV sa stal prof. Koloman Boďa, DrSc.
Riaditeľom ÚEB SAV bol v roku 1969 menovaný prof. MUDr. Jozef Maršala, DrSc., už vtedy známy neuroanatóm, absolvent LF Karlovej Univerzity. Po príchode do Košíc v roku 1961 viedol Katedru histológie a embryológie na LF UPJŠ a na jej pôde založil školu funkčnej neuromorfológie, ktorá sa významne uplatnila nielen doma, ale aj v zahraničí. Po krátkom externom pôsobení v Ústave experimentálnej biológie SAV sa prof. Maršala stal interným pracovníkom SAV a na jej pôde rozvinul veľmi dynamickú vednú disciplínu – neuro-biológiu. Po zmenách vo vedeckom smerovaní bol ústav v januári 1977 premenovaný na Neurobiologický ústav (NbÚ SAV). Prof. Maršala viedol pracovisko až do roku 1999.
Fotogalériu z oslavy 50. výročia založenia ÚEB SAV, ktorá sa konala vo štvrtok 29. mája 2014 v priestoroch Katolíckej univerzity na Hlavnej ulici v Košiciach nájdete na adrese:
http://www.neurobiology.sk/www/Oslava_2014
|
|