Košickí výskumníci chceli zmeniť baníctvo, vynašli pritom unikátne biohnojivo.

Februárovú vedeckú kaviareň s názvom „Košickí výskumníci chceli zmeniť baníctvo, vynašli pritom unikátne biohnojivo.“ pripravila mladá vedecká pracovníčka a podnikateľka Ing. Darina Štyriaková, PhD. z firmy EKOLIVE, s.r.o.

Táto kaviareň sa trochu líšila od tých predchádzajúcich. Jednak tým, že bola venovaná aplikovanej vede a tiež tým, že po prvý krát v histórii kaviarní sa stalo, že svoju prácu prezentovalo už druhé rodinné pokolenie. V roku 2015 vo vedeckej kaviarni vystúpila mama prezentujúcej, Ing. Iveta Štyriaková, PhD, vtedy ešte pracovníčka Ústavu geotechniky SAV v Košiciach, s témou o využití baktérií v rozklade minerálov. A vo februári 2023 nám úspešné pokračovanie tohto príbehu predstavila jej dcéra, Ing. Darina Štyriaková, PhD., mladá vedecká pracovníčka a tiež podnikateľka, zakladateľka a riaditeľka spoločnosti EKOLIVE, s.r.o.

Ing. Štyriaková vyštudovala geologické inžinierstvo na Technickej univerzite v Košiciach, doktorát v odbore hutníctvo kovov získala na Slovenskej akadémii vied, a už viac ako 15 rokov pracuje s biotechnológiami. Je víťazkou súťaže mladých inovatívnych podnikateľov Slovenska 2020, je ocenená aj špeciálnou cenou Ministerstva hospodárstva SR a čestnou cenou predsedu Košického samosprávneho kraja za rok 2021. Spolu so svojim tímom, do ktorého patrí aj jej mama pracuje na unikátnej technológii, ktorá za pomoci baktérií prináša riešenia pre životné prostredie kontaminované ťažkými kovmi (tzv. bioluhovanie), a dokážu nahradiť pesticídy a chemické hnojivá biohnojivom. Viac sa o tejto úspešnej a talentovanej vedkyni a jej firme EKOLIVE možno dočítať v mnohých článkoch na internete.

Príbeh spoločnosti EKOLIVE je atraktívny nielen pre tento príjemný rodinný príbeh a nielen preto, že vznikol v Košiciach s presahom do celého sveta, ale tiež preto, že je to prekrásny príklad synergie vedeckých poznatkov, praktického využitia a ekologického, prakticky bezodpadového prístupu. Čistým spôsobom, baktériami nielen čistia znečistenú pôdu či iné odpady a minerály, ale produktom tohto procesu je aj biohnojivo, ktoré dokáže pôdu revitalizovať. Krásny príklad win-win riešenia problému. Príbeh o to vzácnejší, že k nemu neboli treba žiadne vládne uznesenia, konferencie a akčné plány o potrebe inovácii a zavádzaní výsledkov vedy a techniky do praxe. Tu stačila kvalitná vedecká práca, odvaha a mladícka energia a úspešná firma s prakticky celosvetovou pôsobnosťou je na svete. Je potešiteľné, že jej korene sa rodili aj v SAV.

V prvej časti svojej prednášky Ing. Štyriaková nezaprela svojho ducha podnikateľky a veľmi podrobne popísala kvality a možnosti použitia produktov firmy EKOLIVE. V druhej časti prednášky a v diskusii sa potom už viac venovala ceste, ktorá viedla k založeniu firmy, k jej aktivitám a výsledkom. V diskusii padlo mnoho otázok, ani jedna však mladú autorku nevyviedla z miery, odpovedala veľmi pohotovo, fundovane a často s vtipom. Na záver jej prednášky vystúpil spontánne z publika agropodnikateľ z Bardejova, ktorý s firmou EKOLIVE spolupracuje a sprostredkoval aj svoje skúsenosti z praxe (celú prednášku si môžete vypočuť na videu nižšie).

Je až neuveriteľné, že za krátky čas svojej existencie sa firma EKOLIVE z košického sídliska Ťahanovce stala známou takmer na všetkých kontinentoch, má svoje výskumné a komerčné aktivity  nielen v Európe, Nemecku, Chorvátsku, Slovinsku, Poľsku, Česku, ale aj v Dubaji, Mexiku či v Afrike. Držíme palce vo výskume aj v podnikaní, o to viac, že ide o mladú múdru nastupujúcu generáciu!

Spracoval: Ján Gálik, NbÚ BMC SAV, v. v. i.

Foto: Ján Gálik

© Copyright 2024 Košické vedecké kaviarne