Matematika je len číslo … ale aké?

Májová vedecká kaviareň bola konečne venovaná matematike. Konečne preto, lebo túto kráľovnú vied sme v kaviarňach zanedbali a v máji sme konečne matematike splatili dlh. A pritom matematika je v pozadí väčšiny tém, ktoré už boli prezentované, nielen tie z jadrovej fyziky, ale napr. aj tie, ktoré sa týkali zberu dát pre EÚ. Matematika je súčasťou našich každodenných životov, a to v oveľa väčšej miere, ako si to dokážeme pripustiť. Spomeňme len kryptografiu, algoritmy na riadenie dopravy v meste, analýzu obsadenosti nemocníc, atď. Matematika dokáže byť dokonca aj zábavná.

Autorka májovej kaviarne matematiku chápe ako súčasť života ľudí a ich vzťahov. Kaviareň pripravila prof. RNDr. Katarína Cechlárová, DrSc. z Ústavu matematiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Prof. Cechlárová je významnou matematičkou vo vedeckej aj pedagogickej oblasti. Svedčí o tom aj skutočnosť, že bola finalistkou súťaže ESET Science Awrad 2023. Mali sme na kaviarni laureátov tejto súťaže, ale určite každý pochopí, že byť finalistom je rovnaký diel uznania ako súťaž vyhrať. Aby som trochu predstavil autorku, tak si pomôžem citáciou z predstavenia finalistky na stránke ESET Science Award: Do slovenskej matematiky zaviedla problematiku Computational Social Choice, ktorej názov do slovenčiny radšej neprekladá a pred ňou sa jej u nás nikto nevenoval. Zjednodušene by sa dalo povedať, že predmetom jej záujmu nie sú len čísla a vzorce, ale aj pojmy a problémy, ktoré popisujú správanie ľudí. … Algoritmicky sa tiež dá popísať boj mužov o priazeň žien alebo efektívne vyhľadávať darcov obličiek. „Nie je to veľká diera do sveta, ale moje výsledky osvetľujú ľuďom bežné veci, ktoré riešia v každodennom živote“, podotýka autorka. Nechcem citovať oblasti jej vedeckého záujmu, ktoré sú plné cudzích slov a mohli by prípadných návštevníkov kaviarne odradiť :-). Dovolím si ale odcitovať ešte jednu myšlienku, ktorú matematike, zvlášť v týchto časoch, tak trochu závidím: „Ak raz dokážeme určitú matematickú vetu, za predpokladu, že sme v dôkaze neurobili chybu, tak tá veta bude platiť aj o sto rokov. Fascinuje ma, že aj napriek tomu, že svet okolo nás je často nepredvídateľný, tak matematika je v princípe deterministická a vie presne povedať, čo nastane po splnení predpokladov.“

Len chcem pripomenúť, že prof. Cechlárová bola finalistkou súťaže v kategórii „Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania“, a chcem dodať, že nielen vysokoškolského. Košickí matematici sú aktívni v organizovaní matematických súťaží a táborov aj pre stredoškolákov, čo považujem za nanajvýš prospešnú aktivitu, pretože naša gramotnosť v matematike a logickom chápaní sveta, žiaľ, klesá.

A o čom bola májová vedecká kaviareň slovami autorky – V tomto príspevku sa podrobnejšie pozrieme hlavné momenty historického vývoja matematiky. V priebehu času hral kľúčový úlohu pojem čísla – od prirodzených čísel, medzi ktorými vynikajú prvočísla, až po iracionálne čísla, ktoré môžu prekvapiť svojím  paradoxným správaním. Ukážeme, ako sa staré témy vracajú v novom šate a ako matematiku zmenilo používanie písmeniek. Na záver si vysvetlíme pojem Eulerovho čísla a prezentujeme niekoľko zaujímavých aplikácií. 

Kto prišiel opäť neľutoval, opäť to bol príjemný a hlavne užitočný večer v Tabačke.

(c) Ing. T. Čižmárik (kamera), Mgr. M. Bystriansky (spracovanie)

© Copyright 2025 Košické vedecké kaviarne